OxiMrub.com

Cât de proaspete sunt semințele rămase? Viabilitatea și vigoarea

CATALOGle de sămânță sunt aici, și mă pregătesc. Pasul 1: luarea inventarului a ceea ce este la îndemână. Dar câte semințe am rămas încă nu sunt doar viabil, dar au și ele suficiente vigoare pentru a efectua bine începe până la sfârșit?

Asta e genul de "avansată" întrebare pe care mă întreabă acum, după un mic episod cu un pachet de semințe de coajă rămas pe care mi-am simțit-o atât de înșelătoare - un sentiment care sa schimbat repede, pentru a-și dezorienta câteva săptămâni în timpul lor rău în aer liber .

Când luăm inventarul, mai întâi se referă la liniile directoare generale pentru durata semințelor, rezumate în general în tabelul de mai sus și detaliate în continuare acest articol privind estimarea viabilității semințelor. Eu mereu sugerez a testul de germinare din orice pachete mai vechi de aproximativ un an (presupunând că există suficiente semințe rămase pentru unul).

Coltarii în cauză, care erau în cel de-al treilea an alături de mine, au navigat chiar prin - aproape toți au germinat. Dar în pământ, lucrurile erau diferite: au venit, da, dar apoi stăteau acolo, ca niște miniaturi, care nu se dezvoltau niciodată.

Testele de germinare prezic viabilitatea (capacitatea de germinare), dar nu prezică cu exactitate vigoarea - potențialul semințelor de germinație uniformă și rapidă și de dezvoltare ulterioară în condiții exterioare, nu de condițiile controlate și controlate ale unui test de germinare. Viața în câmp nu este aceeași cu cea înfășurată într-o bucată de hârtie care se umple într-o pungă de plastic în interiorul contorului de bucătărie sau în unitatea frigorifică specială a laboratorului de testare a semințelor (de mai sus).

"Vigoarea semințelor este o măsură a gradului de deteriorare care se acumulează pe măsură ce viabilitatea scade", spune o parte dintr-un curriculum de clasă privind biologia semințelor de la Universitatea de Stat din Ohio. "În cele din urmă, sămânța moare, dar prima vigoare scade treptat."

Ca niște colțuri nefericite.



Dacă aș fi avut un al doilea pachet de semințe proaspete de colțuri și le-aș fi testat în același timp cu cel de trei ani, s-ar fi putut să văd câteva diferențe (accent pe ar putea, deoarece nu sunt instruit). Poate că rădăcinile semințelor mai vechi ar fi fost mai puțin dezvoltate, chiar stubate sau inexistente, sau cotiledonul (primele frunze) s-ar fi putut deforma într-un anumit mod vizibil, poate cu unul care lipsește sau cu toate plantele mici pe acea hârtie prosopul ar fi putut arăta mai strâmb sau mai scârțos decât cei din lotul mai proaspăt.

Poate ca exemplele de la Buletinul de laborator de semințe al Universității de Stat din Oregon privind importanța testării vigorii în agricultură.

Nu există nici un test la domiciliu pentru vigoarea (există mai multe tipuri utilizate în agricultură, unde subiectul este subiectul continuării reglării continue). Dar cunoașterea unui pic mai mult decât am făcut cu privire la vigoarea când am eșuat cu acele colizi înșelătoare cu înșelăciune serioasă servește mai multe scopuri pentru mine și de aceea o menționez acum.

Mă face să mă gândesc să-mi stochez mai atent semințele și să înlocuiesc semințele mai frecvent decât să o împing. De asemenea, un confort mic, dar cel puțin - mă face să-mi dau seama că eșecul de vânătoare de vară de vara trecută nu a fost ceva ce am greșit în plantarea sau îngrijirea ulterioară. Încearcă așa cum ar fi putut, acele semințe tocmai nu aveau în ele să meargă până la recoltare.

Amintiți-vă: Diagrama de sus a viabilității în ani presupune că stocați semințele în condiții optime de răcire și uscare. Și, de asemenea, amintiți-vă: compania de semințe pe care ați cumpărat-o de la s-ar putea să-l stocheze pentru unul sau mai mulți dintre acei ani deja!

Sunt clar acum: doar pentru că semințele germinează, nu înseamnă că se va prospera.

  • citiți-mi mai mult în detaliu articolul despre viabilitatea semințelor, cu link-uri suplimentare pentru a explora
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
De ce este nevoie de nisip pentru a planta seminte mici?De ce este nevoie de nisip pentru a planta seminte mici?
Temperatura la sol necesară pentru germinarea lavandăTemperatura la sol necesară pentru germinarea lavandă
Ce este stratificarea în plante?Ce este stratificarea în plante?
Germinarea semințelor de arboricola scheffleraGerminarea semințelor de arboricola schefflera
Informații despre semințele de copac tropicalInformații despre semințele de copac tropical
Semințele expiră și merg prost?Semințele expiră și merg prost?
Cum să înmuiați semințele înainte de plantare și motivele pentru înmuierea semințelorCum să înmuiați semințele înainte de plantare și motivele pentru înmuierea semințelor
Cum să crești o yucca roșie din propriile păstăi de sămânțăCum să crești o yucca roșie din propriile păstăi de sămânță
Cât durează să rămână viabile semințele de ardei iute?Cât durează să rămână viabile semințele de ardei iute?
Are o sămânță ultima?Are o sămânță ultima?
» » Cât de proaspete sunt semințele rămase? Viabilitatea și vigoarea
© 2022 OxiMrub.com